Wysypianie się poprawia koncentrację
Problemy ze snem ma duża część społeczeństwa. Według różnych badań ta dolegliwość dotyczy nawet połowy Polaków, biorących udział w ankiecie NATPOL. W skutek, czego odczuwamy zmęczenie, mamy gorszą pamięć i niższą wydajność w ciągu dnia. Tego nie zmieni kolejna wypita kawa albo napój energetyczny. Wysypianie się poprawia koncentrację, pozwala wypocząć i zregenerować siły.
Przechodząc nocą przez wszystkie fazy snu, sprawiamy, że mózg jest o wiele bardziej wydajny w ciągu dnia. Co szybko zauważysz w pracy, podczas domowych obowiązków, w szkole lub na uczelni; a nawet uprawiając sport albo inną aktywność fizyczną.
Znaczenie ma ilość i jakość snu
Problemy z koncentracją, pamięcią i zbyt wolne przyswajanie wiedzy to częste objawy nie wyspania. Zbyt mała ilość snu spowalnia nasze reakcje i ogranicza kreatywność. Częściej pojawiają się zaburzenia nastroju i spada zdolność logicznego myślenia. Według dr Allison T. Siebern, stypendystki w dziedzinie bezsenności i snu behawioralnego Programu Medycyny w Centrum Medycyny Snu Uniwersytetu Stanforda, upośledzone zostają także funkcje poznawcze mózgu i podzielność uwagi. Nie wyspanie spowalnia procesy myślowe i może powodować nadpobudliwość.
Znaczenie dla naszego organizmu ma nie tylko ilość, lecz także jakość snu. Warunki, w jakich śpimy oraz nasze nawyki, które wykonujemy zwykle przed zaśnięciem, są tutaj kluczowym czynnikiem.
Jak długo spać?
Niezbędna ilość snu dla naszego organizmu, zmienia się wraz z wiekiem.
- Niemowlęta mogą przesypiać nawet kilkanaście godzin w ciągu doby.
- Nastolatki oraz dzieci w wieku szkolnym, powinny przeznaczać na sen, minimum 9 godzin. Szybki rozwój ich ciała i zmiany zachodzące w mózgu, wymagają takiego czasu okresu wypoczynku nocnego.
- Zdrowe osoby dorosłe, mogą według zaleceń specjalistów spać 7 – 9 godzin na dobę.
Sen krótszy niż 6-7 godzin w ciągu doby, zauważalnie pogarsza procesy myślowe u większości z nas. Organizm nie ma szansy, aby w pełni wypocząć i zregenerować się. Sen trwający ponad 10 godzin na dobę, również nie jest zalecany. Może powodować problemy z ciśnieniem i nie przekłada się już zwykle, na wyższy stopień regeneracji organizmu.
Sprzyjające warunki do zdrowego snu
Oprócz ilości również jakość snu ma dla nas kluczowe znaczenie. Specjaliści w tym lekarze, od lat powtarzają, że pod tym względzie mamy olbrzymie zaniedbania jako społeczeństwo. Narażamy swoje zdrowie i pogarszamy samopoczucie, przez notoryczne nie wysypianie się w pełni. Mózg i ciało potrzebują przejścia przez wszystkie fazy snu, od płytkich do głębokich i odwrotnie. Podczas których regenerują się komórki naszego mózgu, usuwane są zbędne informacje, nagromadzone w ciągu dnia. Organizm usuwa toksyny, wyrównuje ciśnienie krwi i wzmacnia nasz układ odpornościowy.
Aby się wyspać, zadbaj o następujące kwestie:
- Jeżeli masz taką możliwość, kładź się o stałych porach. Przykładowo pomiędzy godziną 21 a 22, jeżeli wstajesz rano.
- Pomieszczenie, w którym śpisz, powinno być maksymalnie zaciemnione np. przez grube rolety albo zasłony. Niedopuszczalna jest obecność w środku światła padającego z księżyca albo z oświetlenia ulicznego.
- Dla większości ludzi w sypialni odpowiednią temperaturą będzie ok. 20-21°C. W sezonie grzewczym polecam przykręcić termostat na grzejniku, aby nie nagrzewać zbyt mocno pomieszczenia, w którym śpisz. Co prowadzi do osłabienia, pocenia się i objawów zmęczenia.
- Wyrób w sobie relaksujący nawyk przed snem. Może to być ciepła kąpiel, czytanie książki przy słabszym oświetleniu albo słuchanie odprężających dźwięków, typu odgłosy natury.
- Na co najmniej 30 minut przed położeniem się spać, nie korzystaj z urządzeń emitujących sztuczne (zwłaszcza niebieskie światło), prosto w oczy. Takich jak smartfon, tablet, laptop, monitor komputera albo telewizor.
- W ciągu dnia postaw na aktywność fizyczną. Najlepiej ćwicz przez 30-60 minut, wykonując trening dopasowany do Twojej aktualnej kondycji fizycznej.
- Przed snem dopuszczalne są tylko ćwiczenia relaksacyjne. Takie jak joga lub metody rozciągania i rozluźniania mięśni.
- Przed snem ćwicz oddychanie relaksacyjne, które pomoże wyciszyć organizm.
- Twardsze łóżko lub materac pozwalają na zdrowszy sen, niż ich miękkie odpowiedniki. Pamiętaj o ich regularnym czyszczeniu i wietrzeniu.
- Ograniczenie hałasu wewnątrz sypialni to kolejny aspekt, o który warto zadbać. Lepsze wygłuszenie ścian i dźwiękoszczelne okna, pozwalają zwiększyć jakość snu.
Popraw koncentrację i wydajność
Zdrowy sen jest dla naszego organizmu równie ważny, jak aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie. Poprawia naszą wydajność, koncentrację, a nawet zapobiega otyłości! Według badań osoby, które często nie dosypiają o wiele szybciej przybierają na wadze. Zbyt mała ilość snu zaburza równowagę hormonalną. Wzmagając apetyt, gdyż organizm domaga się potem spożywania większej liczby kalorii w ciągu dnia.
Jak widzisz sen ma wpływ na wpływ na ogromną ilość czynników w naszym życiu. Dotyczących zdrowia fizycznego i psychicznego oraz codziennych spraw osobistych i zawodowych.
Mnie zawsze usypia czytanie książek. Niestety nie zawsze rano pamiętam z nich zbyt wiele 😉