Wskaźnik Optymizmu Gospodarczego w UE ustanowił podwójny szczyt

Economic Sentiment Indicator UE, czyli obliczany dla Unii Europejskiej, to jeden z najbardziej kompleksowych barometrów koniunktury gospodarczej. Jego szczyty i dołki zwykle pokrywają się z ważnymi punktami zwrotnymi na wykresie indeksu WIG. Dlatego Wskaźnik Optymizmu Gospodarczego w Unii Europejskiej jest wart monitorowania. Zwłaszcza, jeżeli jesteś inwestorem, który chce rozpoznawać, powtarzające się cykle rynkowe. Wzrostu i spadku skali aktywności gospodarczej firm i konsumentów.

ESI zapowiada bessę?

Od czasu pandemicznego załamania w marcu 2020 roku, omawiany indykator pokonał imponującą drogę w górę. Czemu towarzyszyła dynamiczna hossa na giełdach akcji. Jednak obecnie Economic Sentiment Indicator (ESI) właśnie ustanowił drugi szczyt w październiku 2021 r. na poziomie 117,6 pkt, po szczycie 118,0 pkt w lipcu. To wartości najwyższe w czasie ostatnich 20 lat. W omawianym okresie tak wysoki pułap zawsze zwiastował spadki wskaźnika, do dużo niższych wartości. Korelujące najczęściej z fazą bessy na rynkach giełdowych.

Wskaźnik Optymizmu Gospodarczego w UE Lisopad 2011

tradingeconomics.com bankier.pl

Spadki ESI, sprowadzały zwykle jego wartość poniżej 100 pkt. Warto, więc monitorować ten wskaźnik. Jego obecna wartość i zakręcanie w dół, zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia spowolnienia gospodarczego i bessy w 2022 r.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. vDa pisze:

    ESI najlepiej sprawdza się jako wskaźnik wyprzedząjacy koniunktury w skrajnych położeniach, gdy następuje zmiana kilkuletniego trendu bessy albo hossy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− two = 3