Uporządkowanie miejsca pracy poprawia koncentrację

Rozpraszacze uwagi, to nie tylko multimedialne, elektroniczne przedmioty wokół nas, bombardujące komunikatami i przekazami w różnej formie. Naszą koncentrację zaburzają również bałagan i nadmiar przedmiotów w miejscu pracy. Na pewno znasz to pozytywne uczucie, występujące po posprzątaniu biurka, gabinetu, garażu. Gdy pojawia się zadowolenie z wykonanej pracy. Mózg jest w stanie skupić się szybko i bez wysiłku w uporządkowanej przestrzeni. Wyszukiwanie potrzebnych przedmiotów staje się proste, dzięki segregacji i przypisaniu im miejsc. Zatem jak uporządkować miejsce pracy? Co zrobić, aby poprawić optymalizację i wydajność? Istnieją proste metody, które możesz wdrożyć u siebie.

Zacznij od sprzątania

Usuń ze stanowiska pracy wszystkie przedmioty, aby przeprowadzić generalne sprzątanie. Poświęcony czas szybko się zwróci, poprawą koncentracji i wydajniejszą, przyjemniejszą pracą.

  • Zmieć zanieczyszczenia i odkurz podłogi, to pierwszy etap.
  • Zetrzyj kurz i umyj powierzchnie z brudu odpowiednimi środkami. Gdy posprzątasz biurko, stół roboczy lub inne miejsce pracy, zauważysz, że w czystej przestrzeni łatwiej zachować koncentrację i zebrać myśli. W zakładach produkcyjnych na oczyszczonych powierzchniach bez problemu dostrzeżesz uszkodzenia powierzchni, wycieki płynów eksploatacyjnych, pęknięcia osłon i inne wady.
  • Porządek powinien zapanować również w Twoim smartfonie, tablecie, laptopie. Usuń z urządzeń, na których pracujesz zbędne foldery. Skasuj nadmiar zdjęć, filmów, odsłuchane już podcasty i pozostałe rozpraszacze uwagi. Wystarczą materiały, które wykorzystasz do wykonania zadania, nad którym aktualnie pracujesz.

Określ harmonogram sprzątania i pomyśl, w jaki sposób ograniczyć powstawanie zanieczyszczeń i bałaganu. Utrzymuj swoje miejsce pracy i otoczenie w czystości.

dokumenty porządek systematyka półka regał

pexels.com

Selekcja przedmiotów

Już w trakcie sprzątania i ponownego ustawiania przedmiotów na swoim miejscy, możesz przeprowadzić selekcję. Podzielić rzeczy na potrzebne i zbędne. Wyrzuć np. zużyte przybory piszące, zbędne dokumenty, zniszczone elementy wyposażenia i narzędzia. Zajmują tylko przestrzeń wokół, zbierają kurz i rozpraszają Twoją uwagę. Opróżnij szuflady i zbędne rzeczy wyrzuć do kosza. Selekcjonując, pomyśl, czy dany przedmiot został kiedykolwiek użyty. Być może część z nich nie zostanie nigdy wykorzystana i również powinna zostać usunięta. Przedmioty, do których nie masz pewności, możesz umieścić w oddzielnym pojemniku. Przechowanym w szafce albo dużej szufladzie biurka. Zakres potrzebnych przyborów i narzędzi będzie różny, w zależności od tego, jaką pracę wykonujesz. Selekcja pozwala lepiej wykorzystać powierzchnię, zaoszczędzić miejsce i poprawić komfort pracy.

Systematyka, czyli przyporządkowanie

Zgodnie z zasadami systematyki, wszystkie przedmioty powinny posiadać przyporządkowane miejsca. W taki sposób, aby dostęp do używanych najczęściej był łatwy i szybki. Systematyka pozwala zminimalizować czas i wysiłek poświęcony na poszukiwanie narzędzi pracy. Specjaliści zalecają określenie nie tylko konkretnych miejsc, ale również maksymalnej liczby przedmiotów w danym miejscu. Przykładowo „pod ręką” na blacie biurka wystarczą zwykle dwa długopisy (niebieski i czarny), zamiast kilkunastu, często wypisanych. Resztę można przechowywać np. w pojemniku w szufladzie biurka. Ułożenie przyborów powinno zapewniać nie tylko szybkie sięgnięcie dłonią po najczęściej używane; również łatwe odkładanie w przypisane im miejsca. Tak, aby wizualnie stwierdzić, gdzie ich brakuje, jeżeli zostały nieprawidłowo odłożone.
Dokumenty papierowe można umieścić w kolorowych segregatorach i teczkach, opisując ich zawartość. Zaś elektroniczne, powinny znaleźć się w folderach, które określają ich kategorie.

porządek narzędzia stanowisko pracy systematyka zorganizowanie

unsplash.com

Test 30 sekund

Część naukowców twierdzi, że nawet do 30% czasu pracy, poświęcamy na poszukiwanie przedmiotów, które znalazły się w niewłaściwych miejscach. Dokumentów, przyborów biurowych albo innych narzędzi pracy. Odrywamy się od zadań, które rozpoczęliśmy. Najpewniejszy, najprostszy i najłatwiejszy sposób wykonania pracy, zwykle oznacza osiągnięcie pewnego standardu działań. Połączenie sprzątania, selekcji i systematyki w taki sposób, aby stały się pozytywnymi nawykami. Słynny test 30 sekund pozwala określić, czy wdrożone zmiany doprowadziły do wystarczającego uporządkowania przestrzeni. Powinieneś w tak krótkim czasie, znaleźć każdy potrzebny do pracy przedmiot, na swoim stanowisku roboczym. Jeżeli zajmuje to więcej czasu, należy wprowadzić kolejne zmiany. Do momentu osiągnięcia pozytywnych rezultatów testu.

Miejsce pracy to nie bufet

Zadbaj, aby spożywanie posiłków miało miejsce poza stanowiskiem pracy. Może to być kuchnia, stołówka albo pokój ze stolikiem. Zakładowa stołówka jest często miejscem integracji albo relaksu, gdzie Twój umysł może odpocząć. Na biurku nie powinny się pojawiać talerzyki z ciastem, rozsypane chipsy, luźno leżące owoce. Kubek z wodą albo kawą powinien mieć szeroki spód, aby nie dało się go przypadkowo przewrócić. Unikniesz rozlewania płynów, rozsypywania okruchów, plam na dokumentach albo laptopie. Również pracując z domu, możesz zrobić kilka minut przerwy, aby napić się w kuchni wody, kawy albo zjeść. Zaś po powrocie do pracy koncentrować się na zadaniu, a nie posiłku.

gabinet miejsce pracy biuro firma

unsplash.com

Wyrobienie właściwych nawyków i koncentracja na pracy

Powtarzanie powyższych działań jest konieczne, aby wyrobić w sobie pozytywne nawyki. Utrzymując samodyscyplinę, możesz systematycznie sprzątać miejsce, gdzie pracujesz. Przykładowo po zakończeniu pracy robić drobne porządki, a raz w tygodniu dokładne sprzątanie. Codziennie i na bieżąco odkładać używane przybory w przypisane im miejsca. Uporządkowanie przestrzeni wokół, przekłada się na porządek w głowie. Przestrzegaj standardów, które uczynią Twoją pracę przyjemniejszą i wydajniejszą. Szybko zauważysz, jak z pola widzenia znikają rozpraszacze. Wszelkie zbędne karteczki na biurku, długopisy, bibeloty, stosy dokumentów. Twój umysł zacznie się koncentrować na pracy i wykonywać zadania z mniejszym wysiłkiem.

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Elektor pisze:

    Porządek w miejscu pracy jest zbyt często bagatelizowany a ma ogromny wpływ na naszą wydajność.

  2. Powyższe porady mają dużo wspólnego z zasadami 5S 😉 Dodam, że uporządkowanie miejsca pracy poprawa również samopoczucie i zwiększa naszą kreatywność. Umysł nie musi skupiać uwagi na bałaganie i szukaniu przedmiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

forty six + = fifty six