Możliwe spowolnienie gospodarcze i spadki cen surowców w 2022

W mediach w tym roku przetacza się fala artykułów na temat rekordowych cen surowców. Wywołanych niskimi stopami procentowymi i dodrukiem pieniądza, przez największe banki centralne. Inflacja wspomagana jest również ożywieniem gospodarczym, po okresie pandemii COVID-19 i globalnych lockdownów od Marca 2020 r. Tymczasem jeden z wartych zainteresowania wskaźników wyprzedzających koniunktury, zaczął zakręcać w dół już od grudnia 2020 roku. Mowa o Chińskim impulsie kredytowym (China Credit Impulse), który w uproszeniu oznacza nowe kredyty prywatne i publiczne w chińskiej gospodarce.

Globalne schłodzenie koniunktury

Rola, jaką obecnie odgrywają Chiny w międzynarodowej wymianie handlowej, sprawia, że omawiany wskaźnik ma duży wpływ na koniunkturę gospodarczą na świecie. Chiński Impuls Kredytowy z ok. 6 do 12-miesięcznym wyprzedzeniem, prognozuje zmiany w koniunkturze w światowym przemyśle, mierzonym zazwyczaj przez indeks Global Manufacturing PMI. China Credit Impulse jeszcze silniej oddziałuje na rynki wschodzące (MSCI Emerging Markets), w których sektor przemysłowy i wyceny surowców, mają wysokie znaczenie.

Chiński Impuls Kredytowy jako % PKB

China Bloomberg Credit Impulse – Macro Micro

Ostatni szczyt China Credit Impulse wypadł w listopadzie 2020 r, na poziomie 32,10% PKB. Spadł do ostatniego znanego poziomu 23,60% we wrześniu 2021 r. Światowy PMI (J. P. Morgan Global Manufacturing PMI), osiągnął szczyt w Maju 2021 – 56,0 pkt (6 miesięcy po szczycie China Credit Impulse). Od tamtej pory można zauważyć postępujący trend spadkowy wskaźnika. Co oznacza dość wyraźne schłodzenie koniunktury gospodarczej w ciągu najbliższych kilku – kilkunastu miesięcy. Zapowiadane i potwierdzane już wielokrotnie w przeszłości, przez Chiński Impuls Kredytowy. Wskaźnik od czasu kryzysu finansowego z 2009 r, porusza się w dość regularnym cyklu.

china credit impulses 6 month 12 month

MacroMarketsDaily

Także dynamika omawianego wskaźnika, notuje wyraźnie ujemne wartości. Zarówno w wersji 6 jak i 12-miesięcznej. Ukazuje spadkowy trend, co do ilości nowego kredytu w chińskiej gospodarce.
Nadzieję na szybkie odbicie po nadchodzącym okresie spowolnienia, daje 6-miesięczna dynamika oscylatora. Zakręca już w górę od wyraźnie ujemnych wartości. Kolejne miesiące pokażą, czy jest to trwała tendencja i dynamika wskaźnika w rocznej postaci, również rozpocznie wspinaczkę.

Ceny miedzi i chiński impuls kredytowy dynamika roczna

Bloomberg

Spowolnienie w przemyśle, jak zwykle przełoży się na mniejsze zapotrzebowanie na surowce, takie jak miedź, stal, aluminium, węgiel. Spowoduje wielomiesięczny trend spadkowy, na większości z nich. Wyhamuje tym samym w 2022 presję inflacyjną, która w ostatnim roku była zmorą posiadaczy oszczędności w gotówce.

Skuteczność projekcji

Cykl wzrostów i spadków koniunktury gospodarczej na świecie, powtarza się naprzemiennie od wielu lat. Zgodnie z powyższym modelem, schłodzenie gospodarki, przełoży się na niższe zyski większości spółek giełdowych. Sprowadzi ich wyceny w dół, poprzez spadki notowań akcji. W przeszłości oznaczało to najczęściej nadejście kolejnej, cyklicznej bessy. Zapoczątkowanej zapewne już w końcu tego roku albo w 2022 r.
Powyższa projekcja na podstawie China Credit Impulse, ma dość silne fundamenty. Jednak jak każda prognoza, jest obarczona ryzykiem wystąpienia innych zdarzeń losowych. Takich, jak dalszy dodruk pieniądza przez największe banki centralne, wznawianie pakietów stymulacyjnych oraz zwiększanie ich zakresów i skali.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. olc pisze:

    UE prognozuje ponad 5% wzrost PKB Polski w 2022r. Obstawiam, że już w najbliższych miesiącach, będą obniżać swoje zbyt entuzjastyczne prognozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ sixty three = 70