Od czego zacząć rozwój biznesu po godzinach pracy?

Wielu z nas ma ambicie, pomysły i potencjał, które chcemy wykorzystać. Ograniczają nas czas, praca na narzuconym nam warunkach, zobowiązania. Często marzy nam się bycie własnym szefem, zamiast wykonywania poleceń innych w korporacyjnej, skostniałej strukturze. Rozpoczęcie własnego biznesu w wielu branżach, nie musi oznaczać od razu skoku na głęboką wodę.

Możemy po godzinach pracy zdobywać kolejne potrzebne umiejętności. Pisać teksty, nagrywać filmy, programować, tworzyć grafikę, fotografować, naprawiać przedmioty, wykonywać inne zlecenia. Przetestować pomysły na biznes na mniejszych projektach. Wychwycić błędy i wdrożyć usprawnienia. Przygotować sobie zaplecze i schemat działania, który pozwoli porzucić etat, gdy będziemy już pewni powodzenia naszych pomysłów. Jak również kontynuować pracę u kogoś, gdyby plan przejścia na swoje nie wypalił. Zatem, od czego zacząć rozwój biznesu po godzinach pracy?

Pomysł na biznes

Podstawa, to oczywiście pomysł na biznes. Może to być zmonetyzowanie pasji, która absorbuje Twój wolny czas. Wykorzystanie potrzebnych na rynku umiejętności. Jak również, zupełnie inny projekt, który wpadł do głowy i może okazać się sukcesem. Ważne, aby to, co zamierzasz robić, zaspokajało potrzeby innych ludzi. Co zapewni popyt na produkt albo usługę, wśród indywidualnych konsumentów albo firm.
Zapisuj pomysły i inspiracje, które wpadają do Twojej głowy. Często najlepsze pomysły pojawiają się, gdy jesteśmy zrelaksowani. Odpoczywamy, relaksujemy się, bierzemy prysznic albo leżymy w wannie. Nie pozwól, aby koncepcja, którą zauważył umysł umknęła. Zapisuj pomysły w notatniku, nie pozwalając, aby znikały w natłoku codziennych spraw i obowiązków. Wracaj do tych notatek i dopisuj kolejne przemyślenia.statystyki rynek plany tablet wykres sprzedaż

Gdzie szukać inspiracji?

Wielu z nas nadal szuka pomysłu na biznes albo na siebie. Jeżeli należysz do tego grona, to poniższy akapit może być bardzo przydatny. Możesz po godzinach pracy czytać i obserwować rynek. Po pewnym czasie wyłapiesz, których produktów i usług brakuje albo są niskiej jakości.

Przeanalizuj i wypróbuj po kolei poniższe podpunkty:

  • Posiadanie pasji, którą możesz zmonetyzować, to oczywisty początek rozważań o prowadzeniu biznesu po godzinach pracy. Inni mogą zapłacić za Twoją wiedzę, czas i umiejętności.
  • Zastanów się, jakie potrzeby mają inni ludzie i które rozwiązania mogą im pomóc. Być może znasz rozwiązanie, które rozwiązuje określony problem.
  • Przeglądaj inspirujące strony internetowe, czytaj blogi specjalistów i książki, które otwierają umysł. Zauważysz, że Twoje podejście do świata się zmieni. Poszerzysz horyzonty myślowe i zaczniesz postrzegać wiele spraw z innej perspektywy.

Zweryfikuj rynek albo stwórz własny

Zawsze istnieje segment rynku, który można odkryć albo udoskonalić już istniejący. Jeżeli po godzinach pracy zaczniesz zajmować się wybraną dziedziną, z każdym kolejnym miesiącem zauważysz wzrost swoich umiejętności w tej branży. Po dłuższym czasie możesz stać się ekspertem w danej dziedzinie. Być może dostrzeżesz braki na rynku albo zbyt niską jakość rozwiązań, które są oferowane przez innych. Pisząc bloga, nagrywając podcasty albo filmy, możesz budować swoją społeczność. Docierać do potencjalnych klientów, dając im wiedzę, czyli realną wartość. Udzielać porad i edukować ludzi, dla których Twoje usługi i produkty będą bardzo przydatne. To darmowa reklama dla Twojego biznesu i budowanie zaufania u czytelników i słuchaczy.

Plan monetyzacji

Jeżeli posiadasz pasję, hobby albo po prosu pomysł na biznes, ważne jest stworzenie planu jego monetyzacji. Wypisanie listy usług albo produktów, które mają szansę przynosić dochód. Zastanów się, jakie potrzeby potencjalnych klientów możesz zaspokoić. Jakie rozwiązania biznesowe, będą dla nich i dla Ciebie korzystne. Przykładowo, jeżeli fotografujesz, możesz wykonywać sesje dla klientów indywidualnych i dla firm. Sprzedawać fotografie w portalach z płatną grafiką. Zdjęcia artystyczne wystawiać w amatorskich wystawach fotografii, w internecie, na wernisażach tematycznych. Sprzedawać prace na internetowych portalach aukcyjnych, na własnej stronie w sieci. Obserwując rynek znajdziesz wiele możliwości monetyzacji każdego pomysłu biznesowego.

Naucz się lepiej zarządzać czasem

Znalezienie wolnego czasu to warunek konieczny, jeżeli na poważnie chcesz zacząć rozwój biznesu po godzinach pracy. Przeanalizuj, ile czasu tracisz codziennie oraz tygodniowo, na czynności, które prowadzą donikąd. Oglądnie seriali, zabawnych filmów, podglądanie życia innych w social mediach i wrzucanie tam treści niezwiązanych z biznesem. Czytanie wiadomości na głównych portalach, granie w gry, oglądanie TV. To zmarnowane godziny, których nie da się odzyskać. Te media, są tak zbudowane, aby absorbować Twój czas i uwagę. Wielu ludzi traci na to tak dużo cennego czasu, że wydaje im się ciągle go brakować.

praca zdalna dom laptop biznes freelancer

unsplash.com

Zamiast na powyższe czynności, przeznacz średnio 2 godziny dziennie na rzetelną pracę nad biznesem po godzinach. Pracuj i ucz się produktywnie, bez rozpraszania uwagi. Z wyłączonym telefonem, internetem, bez innych rozpraszaczy. Po kilku-kilkunastu miesiącach, zauważysz ogromne postępy. Zarówno w zdobytej wiedzy, nowych umiejętnościach, jak i całym projekcie, który realizujesz.
Pamiętaj, że przy odpowiednim zarządzaniu czasem, najczęściej da się to pogodzić etat z rozwijaniem projektu biznesowego. Nie tracąc stabilnego źródła dochodu, w przypadku niepowodzenia przedsięwzięcia albo trudnej sytuacji na rynku. Gdy dochody i ilość klientów będą wystarczająco duże, możesz płynnie przejść „na swoje”. Zdobyć niezbędne doświadczenie i umiejętności na rynku, bez skakania od razu na głęboką wodę.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Arek W. pisze:

    Największe biznesy opierają się na zaspokajaniu potrzeb innych ludzi. Trzeba zidentyfikować odpowiednie potrzeby i zaproponować dobre rozwiązania problemów i potrzeb klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three × one =