Akcje syntetyczne – czym są? Czy to prawdziwe akcje?
Inwestorzy mają obecnie bardzo szeroki wybór możliwości i form inwestowania na rynkach finansowych. Swoje produkty i usługi oferują biura maklerskie, brokerzy Forex, banki, ubezpieczyciele i wiele innych podmiotów. Jednak nie wszyscy inwestujący znają charakterystyki rosnącej liczby produktów z ich oferty. Na forach i grupach tematycznych powtarzają się często pytania. Czym są akcje syntetyczne? Czy to kontrakty CFD na akcje? Czym akcje syntetyczne różnią się od zwykłych i jak w nie inwestować?
Akcje syntetyczne i ich definicja
Poprzez akcje syntetyczne możemy rozumieć finansowe instrumenty pochodne, czyli derywaty, które odzwierciedlają ceny zwykłych akcji określonej spółki, naśladując ich notowania. Zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym można w nie inwestować, za pośrednictwem biur maklerskich. Od strony technicznej, są odmianą kontraktów terminowych CFD, zawieranych na akcje wybranych spółek. Lecz bez dźwigni finansowej, która towarzyszy typowym derywatom CFD.
Z dalszej części artykułu dowiesz się, czym akcje syntetyczne różnią się od zwykłych, poznasz ich zalety i wady.
Czym akcje syntetyczne różnią się od zwykłych akcji?
Główna różnica to status nabytego instrumentu. W przypadku akcji syntetycznych inwestor nie posiada statusu akcjonariusza spółki giełdowej. Zatem nie korzysta w pełni z praw i obowiązków posiadacza walorów. Zakup i sprzedaż akcji syntetycznych, nie wpływa na zmiany ceny w realnym arkuszu zleceń podczas notowań. Tradycyjnie akcje z wielu rynków zagranicznych są trudniej dostępne dla części inwestorów. W przeciwieństwie do ich syntetycznych odpowiedników, dla których brokerzy nie muszą spełniać tak rygorystycznych regulaminów wejścia na dany rynek.
Zalety instrumentu finansowego, jakim są akcje syntetyczne
- Transakcje na akcjach syntetycznych, wiążą się zwykle z niższymi prowizjami płaconymi przez inwestora. Ponieważ brokerzy nie ponoszą dodatkowych kosztów wejścia na określony rynek zagraniczny. Najczęściej brak także kosztów SWAP, naliczanych za pozostawienie otwartej pozycji na kolejne dni sesyjne.
- Posiadacz akcji syntetycznych, może uzyskać zysk z wypłaty dywidendy.
- Po sprzedaży inwestor ma dostęp do gotówki praktycznie od razu. Podczas gdy dla zwykłych papierosów wartościowych po dwóch dniach roboczych od sprzedaży. Zgodnie z cyklem rozliczeniowym T+2.
- Akcje syntetyczne dają możliwość zarabiania na krótkiej sprzedaży, podczas spadku kursów. Wielu brokerów stosuje ten mechanizm o wiele częściej, niż dla zwykłych akcji giełdowych, gdzie zajmowanie krótkiej pozycji częściej jest ograniczone.
Wady akcji syntetycznych
- W przypadku bankructwa przedsiębiorstwa, posiadacz akcji syntetycznych nie ma takich praw jak akcjonariusz do pozostałego po likwidacji majątku spółki. Może ubiegać się tylko o rekompensatę z tytułu nienależytego wykonania umowy.
- Brak możliwości zastosowania dźwigni finansowej dla akcji syntetycznych dla części graczy może być wadą. Jednak ogranicza także ryzyko poniesienia wysokich strat finansowych.
- Posiadacz akcji syntetycznych nie ma prawa do uczestnictwa w Walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki (WZA).
Podsumowując, wiesz już, czym są akcje syntetyczne, oraz czy różnią się od zwykłych. Są formą instrumentów pochodnych, pozbawionych ryzykownej dźwigni finansowej. Tak jak w przypadku innych papierów wartościowych, inwestowanie w syntetyczne derywaty wiąże się z ryzykiem, które warto znać.
Najnowsze komentarze